Western, či kovbojka? Nie! - (ne)obyčajné obecné zastupiteľstvo

Autor: Sylvia Jánosdeák | 25.2.2019 o 20:25 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  2133x

Človek by si pomyslel, že také obecné zastupiteľstvo musí byť riadna nuda. Priznám sa, aj ja som bola do včera toho istého názoru. Dokonca až tak, že som si vybrala radšej žehlenie, ako účasť na plešiveckom obecnom zastupiteľstve

Človek by si pomyslel, že také obecné zastupiteľstvo musí byť riadna nuda. Priznám sa, aj ja som bola do včera toho istého názoru. Dokonca až tak, že som si vybrala radšej žehlenie, ako účasť na plešiveckom obecnom zastupiteľstve (OZ). Avšak, preberal sa aj bod, ktorý sa dotýkal priamo aj nás (rozumej našej podnikateľskej činnosti),  tak som žehličku vypla, skočila do prvých riflí a dúfajúc v návrat k pôvodnej činnosti maximálne za 30 minút utekala na zastupiteľstvo.

Prišla som s asi polhodinovým meškaním. Slušne som zaklopala, strčila hlavu do miestnosti a opýtala sa, či je zasadnutie verejné. Bolo. V rohu miestnosti som si slušne a tíško sadla - priznávam už so zatajeným dychom, nakoľko už tých prvých päť krokov od dverí k môjmu stanovištu bolo veľmi napínavých. Hlavný kontrolór našej obce sa totiž s rozhorčením v hlase zaujímal o pracovnú náplň pani zástupkyne starostky, ktorej príjem má dosahovať údajne aj viac ako 800,- Eur. Bolo veľkým šťastím, že keď padla táto suma, tak som si práve sadala. Tak som sa nemusela vyvaliť na zem a stačilo, že sa mi od údivu spojilo obočie s vlasmi. Emócie stúpali, pani starostka tvrdila, že pracovná náplň existuje, že si ju má kontrolór vyžiadať. A ten aj žiadal. Nezostávalo teda nič iné, ako po ňu nechať poslať pani zapisovateľku. Tá sa však vrátila s prázdnymi rukami, a tak pracovná náplň zostala v pozícii Colombovej ženy - všetci o nej počuli, no nikto ju nevidel. Kontrolór však neprestával v argumentácii, že sa mu príjem pani zástupkyne vidí neprimeraný, nakoľko nikto nevie, aký má fond pracovného času, čo vlastne vykonáva a akým prínosom je pre našu obec, nakoľko za takýto plat by sme si ako obec mohli dovoliť aj prednostu s trvalým pracovným pomerom. Vzduch sa dal od napätia krájať. Pani starostke sa tón kontrolóra vôbec nepozdával a tak ho upozornila, že sa jej to vôbec nepáči. Vraj už dlhšiu dobu vnáša rozkol medzi poslancov OZ a aj zamestnancov Obecného úradu a ak v tom bude pokračovať, tak vyvodí dôsledky. Moje obočie sa znova beznádejne stratilo v mojich vlasoch. Posun v diskusii nenastal a tak sa pokračovalo zámerom obce čerpania úveru pre vybudovanie infrakštruktúry na Ul. železničnej. Chudáčisko kontrolór si to u starostky opäť veľmi nepožehlil, lebo navrhol neprijať žiadne uznesenie, nakoľko naša obec funguje v rozpočtovom provizóriu. Uff. Tu som si pomyslela, že toto asi naozaj nemal ani hovoriť, lebo pani starostku len zasa rozčertil. Veď čo, že máme rozpočtové provizórium??? Ona predsa nie je pajác (toto sú jej slová), nebude predsa behať po bankách skúmajúc podmienky bez toho, aby bolo prijaté uznesenie. Čo tam toho, že podľa kontrolóra sa v rozpočtovom provizóriu úver čerpať a vybavovať nesmie. Veď koniec koncov, podľa názoru zástupkyne starostky je v našej obci z roka na rok štandardné fungovať v rozpočtovom provizóriu do marca či apríla. A tak, kontrolórove argumenty sem, či tam, starostka dala hlasovať za uznesenie. Veď kto nie je s nami, ten je proti nám... V tejto chvíli som prestala ľutovať svoje obočie a bolo mi úprimne ľúto kontrolóra a trojicu poslankýň za SMK. Evidentne tvorili skupinu "proti nám", čo dostali aj patrične pocítiť.

     Nasledovalo množstvo bodov o rôznych projektoch a výzvach do ktorých sa naša obec zapája, čo ako občan kvitujem. Je skvelé, že chceme byť úspešní pri získavaní nenávratných zdrojov. O to viac mi prišlo zvláštne podanie správy o plánovaných kultúrnych podujatiach na celý rok 2019 bez ich aspoň orientačného rozpočtu. Ale asi sme na tom veľmi dobre, lebo toto si môžu dovoliť len naozaj bohaté obce - plánovať množstvo aj honosných podujatí a nemusieť sa trápiť nad financiami.

     Ďalšia správa o obecnom majetku bola podrobná a obsiahla a pre väčšinu obecenstva asi aj dostačujúca. Mne o to menej. Napríklad: OZ schválilo vyčlenenie minimálne 10.000,-Eur na opravu obecných budov. Toto je naozaj super, lebo množstvo budov nevyzerá vôbec dobre. ALE! Je tam slovo minimálne. Čiže minimálne 10.000,- môže byť aj 24.000,-, alebo 45.000,-? Existuje aj strop? V diskusii som sa na to ako hosť OZ chcela opýtať v zmysle rokovacieho poriadku. Slovo som nedostala. Pani starostka, povedala, že k tejto téme sa mám prihlásiť v bode "Rôzne", čiže až po tom, čo bude k téme odhlasované.... Zaujímavé? - Pre mňa veľmi. Môj názor - názor občana je nezaujímavý pri prijímaní rozhodnutí. Som len piate koleso na voze. Čo tam po tom, že by ma zaujímalo, či komisia skúmala súvislosti, ktoré by mohli pri hospodárení s majetkom obec byť prínosom. Evidentne ma zaradili do skupiny "proti nám". A tak som si počkala niekoľko ďalších hodín na bod "Rôzne". Do tej doby sa prerokovali zmluvy, nájomné byty, zmena územného plánu obce a prišiel na rad podľa starostky, pani zástupkyne a ich skupinky poslancov veľmi poburujúci návrh pani poslankyne z SMK o zrušení uznesenia o zásadách odmeňovania volených zástupcov obce. Hlas sa zvyšoval, kontrolór zbytočne argumentoval rôznymi pochybeniami, podľa skupiny "s nami" to bolo len zavádzanie a invektívy. A tak sa hlasovalo. Tri poslankyne SMK nemali šancu, aby ich návrh uspel. Odhlasovalo sa, že majú vypracovať dodatok č.1., ktorý pri pomere rozloženia hlasov v našom parlamente dopadne asi rovnako biedne. Bolo už po ôsmej večer a ja som s úžašom a rozčarovaním čakala bod "Rôzne", aby som mohla prečítať niekoľko rýchlo načmáraných otázok zo svojho notesa.

     Zaujímal ma pomer platu kontrolóra, ktorý má dlhoročné skúsenosti, pracovnú náplň, fond pracovného času a riadnu pracovnú dobu - ba dokonca aj zodpovednosť v pomere platu pani zástupkyne, ktorá fond pracovného času a teda pracovný čas nemá, zodpovednosť je veľmi otázna a pracovná náplň údajne existujúca. Poviem Vám len toľko - je tam ohromný nepomer v neprospech nášho kontrolóra. A pracovná náplň a čas pani zástupkyne? Odpoveď pani starostky znela - je stále v pohotovosti.

     Pýtala som sa na to, prečo je v Plešivci normálne z roka na rok fungovať v rozpočtovom provizóriu, keď je to najzákladnejšia povinnosť obce. Odpoveď bola - lebo máme len jednu ekonómku.

     Na otázku, že s akým hospodárskym výsledkom bola uzavretá akcia "Plešivecké leto 2018" som dospala len vyhýbavú odpoveď - mám si to vyžiadať v účtárni. Čiže kým sa nedopracujem k oficiálnym číslam, tak mi zostáva len veriť zlým jazykom, že tam vzniklo mínus všetkých mínusov.

     Mala som občiansku požiadavku, aby bolo zriadené nepretržité a uzamykateľné zberné miesto veľkého domáceho odpadu. Odpoveď bola, že by to bolo pre obec veľmi drahé a už aj teraz sa veľký odpad zbiera 2x ročne - vždy na jar a na jeseň. Nuž áno - pre mňa osobne by bolo prijateľnejšie investovanie obecných peňazí do obecného poriadku, ako do zábavných akcií, ktorých hospodársky výsledok si mám zistiť v účtárni. Ale ja sa na to dívam asi cez iný filter. Nie cez ten, ktorý má tvoriť popularitu...

     Opýtala som sa pani starostky, na základe akého paragrafu Zákonníka práce chce vyvodiť dôsledky voči kontrolórovi obce. Odpoveď znela, že ona Zákonník práce nespomínala. Ostáva mi teda domnievať sa, že to teda bude z pozície moci...

      Záverom som sa poďakovala starostke osobne a aj poslancom OZ, že si na nás pri úprave územného plánu obce spomenuli a ako podnikatelia v obci sme boli oslovení.

     Poviem Vám, boli to veľmi napínavé hodiny - oveľa napínavejšie ako žehlenie. Od teraz sa budem zúčastňovať obecných zastupiteľstiev vždy, keď mi to moje povinnosti len trošku dovolia. Prečo? Lebo mi prišlo ľúto tých troch poslankýň, ktoré zastupujú niekoľko sto občanov v našej obci, ktorí im dali svoje hlasy a na tomto zasadnutí by sa s nimi malo  takto jednať. Ich hlas by sa nemal počúvať ako hlas jednej poslankyne, alebo troch poslankýň,  ale ako hlas takmer tisícky ľudí našej obce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?