Zlatá horúčka 21. storočia

Autor: Sylvia Jánosdeák | 27.2.2019 o 10:07 | (upravené 27.2.2019 o 13:16) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  1425x

Zlatá horúčka na Klondiku viedla koncom 19.storočia k dočasnej migrácii desiatok tisíc ľudí do pustej oblasti Klondike pri dnešnom meste Dawson v kanadskom teritóriu  Yukon. 

Zlatá horúčka v Plešivci doviedla vedenie obce začiatkom 21. storočia k, domnievam sa, úplnej strate kontaktu s realitou pod taktovkou Mostu-Híd. Veď usúďte sami.

 

     Obec Plešivec je stredisková obec na východe Slovenska v okrese Rožňava. Podľa Wikipedie tu k 31.12.2017 bolo narátaných 2277 obyvateľov. Má svoje pamiatky, krásy aj starosti. Má svojich volených zástupcov a bežné útrapy. Zatiaľ nič mimoriadne. Poďme však ďalej.

     V komunálnych voľbách roku 2018 obhájila svoj starostovský post nominantka politickej strany MOST-HÍD a mohla sa tešiť aj z úspechu pri voľbe poslancov, keďže sa do obecného parlamentu dostali traja poslanci za MOST-HÍD, dvaja nezávislí a tri poslankyne za SMK (MKP). Zatiaľ nič mimoriadne. Poďme však ďalej.

     Že má starostka v poslaneckom zbore väčšinu sa sprvu po dedine len šepkalo. Po prvých zasadnutiach a hlasovaniach je nezávislosť dvoch poslancov zrejme len odčlenením sa od strany MOST-HÍD. Od pani starostky o to menej. Zatiaľ stále nič mimoriadne. Poďme však ďalej.

     Pred samotnými komunálnymi voľbami čelila pani starostka masívnej kritike na sociálnej sieti, že si za obecné peniaze robí kampaň. Že je obec prezamestnaná a míňa nehorázne peniaze na kultúrno-zábavné podujatia z ktorých bol čitateľný hidašovský rukopis ošumelých maďarských popových vystúpení s občerstvením. Žiaľ, pre slovenského voliča ešte stále nič mimoriadne. Poďme však ďalej.

     Keďže pani starostka na osobných stretnutiach a mítingu prezentovala, že je všetko tak ako má byť, že o prezamestnávani, nedaj Bože účelovom, vôbec nemôže byť reč, tak som sa pozrela zúbku na korienok. Dala som si tú námahu a hľadala som obec, ktorá by bola veľmi podobná Plešivcu čo sa týka počtu obyvateľov a charakteru obce. Našla som. Zázračnú obec Kopčany. Na stránke obce som našla telefónne číslo na starostu, vytočila číslo a na druhej strane sa ozval príjemne chrapľavý barytón chlapa, ktorý bol od prvej sekundy nášho rozhovoru veľmi ústretový. Vysvetlila som mu, že si porovnávam obce, že by som mu poslala pár otázok. Nevidel v tom najmenší problém. Gmail otázky doručil a   o necelú hodinku vrátil zásielku aj s odpoveďami. A tu to začalo byť zaujímavé.

     Obecný úrad Plešivec zamestnáva podľa oficiálne zverejnených zdrojov na stránke www.obecplesivec.sk ku dňu 26.02.2019 celkom 40 zamestnancov + zamestnancov škôlky. Opakujem 40 – slovom: štyridsať zamestnancov.

     Obecný úrad Kopčany, s počtom obyvateľov 2526, zamestnáva podľa stanoviska starostu obce ku dňu 26.02.2019 celkom 11 zamestnancov + zamestnancov škôlky. Opakujem 11 – slovom: jedenásť. Rozdiel je 29 zamestnancov. Keď každému napočítame len minimálnu mzdu, ktorá v roku 2019 predstavuje sumu 520,-Eur, dostávame sa ku sume 15.080,-Eur mesačne, 180.960,- Eur ročne a 723.840,- Eur za štyri roky.  Pracovné zaradenia si tí zvedavší môžu porovnať – www.kopcany.sk . Poďme však ďalej.

     V obci Plešivec sa verejný poriadok, opravy, kosenie, udržiavanie čistoty a pod. zabezpečuje z časti siedmymi zamestnancami dielne, dvoma koordinátormi a desiatimi projektovými robotníkmi – ÚPSVaR, čo činí celkom 19 ľudí.

     V obci Kopčany to zabezpečujú štyria. A áno aj obec Kopčany má projektových robotníkov. Dvoch. Ak si niekto myslí, že Kopčany sú špinavá dedina, tak je na obrovskom omyle. Je to zdravá, čistá a fungujúca obec. Ak si niekto myslí, že v Plešivci je poriadok, veď 19 ľudí je 19 ľudí, tak je na omyle tiež. V lete nepokosená tráva, neporiadok na cintoríne, alebo neodhrnuté cesty a chodníky v zimnom období tu nie sú nič výnimočné. Poďme však ďalej.

     Obec Kopčany má vo svojom rozpočte náklady na kultúrne podujatia sumu cca. 5.700,-Eur. Obec Plešivec vo svojom rozpočte zatiaľ nemá nič, lebo v Plešivci je úplne normálne byť z roka na rok v rozpočtovom provizóriu do marca až apríla. V obci Kopčany rozpočtové provizórium posledných 20 rokov podľa slov starostu obce (to je jeho funkčné obdobie) ešte nikdy nebolo. Ale čo viem je, že obec Plešivec mala v roku 2018 veľmi bohatý plán podujatí. Žiadala som o jeho vyčíslenie, avšak obec Plešivec je oproti Kopčanom tajnostkárska. Poskytli mi  len plán bez súm a finančný rozpočet 2018 a návrh finančného rozpočtu na roky 2019, 2020, z ktorého vedia len oni sami, že čo kultúra bola a čo nie. Minimálne však od bývalých poslancov obecného zastupiteľstva viem o dvoch významnejších podujatiach. Dni obce stáli Obec Plešivec vyše 3.000,-Eur a Plešivecké leto stálo obec spolu 16.270,-Eur, na vstupenkách sa však vyzbieralo 10.420,-Eur, čiže obec toto jediné podujatie stálo LEN 5.850,-Eur. Jediné podujatie. Poďme však ďalej.

    O ohromnom bohatstve obce Plešivec svedčí aj odmeňovanie. Pani starostke bol hneď po zvolení 13.12.2018 zvýšený plat o 35%. Zástupkyňa starostky má mesačnú odmenu vo výške 30% z platu starostky. Ak sa nemýlim, tak plat starostky je 2,2 násobkom priemernej mzdy na Slovensku, ktorá by mala činiť 1.004,-Eur, čo sa rovná 2.208,80 + 35% by sa malo rovnať 2.981,88 Eur mesačne. 30% z tohto platu by tým pádom malo byť 662,64 Eur. Na moju otázku, že aká je výška odmeny pre zástupcu starostu obce v Kopčanoch mi prišla strohá a jednoduchá odpoveď: 450,-Eur/štvrťrok. To znamená, že obec Plešivec si môže dovoliť minúť len na plat zástupkyne starostu obce mesačne o 512,64 Eur viac ako to robia v Kopčanoch. Kopčany tak za jedno fukčné obdobie zástupcu starostu ušetria oproti Plešivcu 24.606,72,- Eur. 

     A tu zostáva človeku, ktorý pracuje a produkuje, rozum stáť. Toto nie je hospodárenie s obecným majetkom. Toto je hrubé šafárenie. Toto sa nazýva zlatá horúčka. Toto sa nazýva zneužívanie svojej pozície a i keď je možno všetko v súlade so zákonom, so slušnosťou to nemá nič spoločné. Veľké slogany a heslá, ktoré svietili pod oranžovou značkou MOST-HÍD na predvolebných letáčikoch sú dávno zatienené znakom Eura. Starostom je v mojich očiach ten, kto dokáže s tímom desiatich ľudí viesť svoju obec tak, že tá rozkvitá, organizuje medzinárodný seriál IRRC Kopčianskeho motookruhu, spravuje kultúrne pamiatky a to tíško, bez sprievodu hudby ošumelých spevákov a vône gulášu. To ostatné sú v mojich očiach obchodníci, ktorí chytili tak zákernú a nákazlivú zlatú horúčku.

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?